Metoda Montessori w żłobku — co warto o niej wiedzieć?

Szukasz żłobka dla dziecka? Już na tym etapie edukacji warto wybrać system dydaktyczny, według którego maluch będzie poznawać świat. Jedną z najpopularniejszych opcji od lat pozostaje metoda Montessori. Sprawdź, na czym polega program stworzony przez włoską lekarkę Martę Montessori już ponad sto lat temu.

Skupia się na wszechstronnym rozwoju dziecka

Jedną z największych zalet metody Montessori jest to, że opiekunowie wspierają dzieci w rozwoju w różnych sferach życia. Maluchy nie tylko mają dostęp do zabawek edukacyjnych, ale także są angażowane w codzienne czynności. Ponadto żłobek Montessori Łódź poleca rodzicom, którym zależy na tym, żeby ich dziecko poznawało świat z wykorzystaniem wszystkich zmysłów.

Pomaga dziecku w nauce samodzielności

Nawet roczne czy też trzyletnie dziecko może być całkiem samodzielne. Metoda Montessori stosowana w żłobku „Złota Kaczka” opiera się właśnie na nauce umiejętności, które na pewno przydadzą się maluchowi w codziennym życiu. Co więcej, opiekunowie pomagają dziecku tylko w sytuacji, gdy rzeczywiście potrzebna jest mu pomoc. Pielęgnowanie samodzielności jest też dostosowane indywidualnie do poziomu rozwoju podopiecznego.

Opiera się na braku systemu kar i nagród

W przeciwieństwie do wielu tradycyjnych systemów dydaktycznych w metodzie Montessori nie stosuje się kar i nagród. Wbrew pozorom takie rozwiązanie sprawia, że dzieci uczą się chętniej, ponieważ nie czują się do niczego zmuszane. Nauczyciele w żłobku pozwalają rozwijać się maluchowi w jego własnym tempie, które w przypadku małych dzieci potrafi być naprawdę bardzo zróżnicowane.